ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Στην ευρύτερη περιοχή, στην οποία βρίσκεται σήμερα το Σχολείο μας, υπήρχε το Στρατόπεδο Στρεμπενιώτη, σε μια συνολική έκταση 286 στρεμμάτων. Το 1976 το στρατόπεδο απομακρύνθηκε και το Ταμείο Εθνικής Άμυνας παραχώρησε το μεγαλύτερο τμήμα του στον Οργανισμό Σχολικών Κτιρίων, στη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και στην Ιερά Μητρόπολη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως. Στην παραχωρηθείσα έκταση, το 1984, ξεκίνησε η ανέγερση του Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου Νεάπολης.

Η λειτουργία του Σχολείου ξεκίνησε το 1989. Παράλληλα με το Πολυκλαδικό Λύκειο, στον ίδιο χώρο, σε απογευματινή βάρδια  ξεκινά και η λειτουργία  του ΙΕΚ Νεάπολης.

Το 1996 με την μεταρρύθμιση "Αρσένη" όλα τα σχολεία χωρίζονται σε Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια και σε Ενιαία Λύκεια. Έτσι στο χώρο του πολυκλαδικού λειτουργούν, το πρωί το 1ο ΤΕΕ Νεάπολης και το 2ο Ενιαίο Λύκειο Νεάπολης και το απόγευμα το ΙΕΚ Νεάπολης .

Τη σχολική χρονιά 2000 - 2001 ιδρύεται το Πειραματικό Γυμνάσιο, το οποίο λειτουργεί μαζί με το ΤΕΕ και το 2ο Ενιαίο Λύκειο Νεάπολης. Την επόμενη χρονιά 2001 - 2002 ιδρύεται στον ίδιο χώρο και το Πειραματικό Λύκειο, πάντα σε πρωινή βάρδια.

Το 2006 το Σχολείο μας μετονομάζονται σε 1ο ΕΠΑ.Λ. Νεάπολης, ονομασία την οποία φέρει και σήμερα.