Θέματα Μαθητείας στην Π.Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας

Ενημέρωση για θέματα Μαθητείας

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.,

Ενημέρωση θεμάτων Μαθητείας στο Υπουργείο

ΑΠΟΦΑΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ-ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2023- 2024 ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ

Τη λειτουργία των τμημάτων ειδικότητας του «Μεταλυκειακού έτους - Τάξης μαθητείας» στα ΕΠΑ.Λ./Ε.Κ. του Πίνακα 1 της περιφέρειας ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ καθώς α) υπάρχουν διαθέσιμοι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων στους οποίους θα ανατεθούν τα εργαστηριακά μαθήματα της ειδικότητας, β) υπάρχει η απαιτούμενη εργαστηριακή υποδομή, γ) έχουν εξασφαλιστεί θέσεις μαθητείας και δ) έχει υποβληθεί ο απαιτούμενος αριθμός αιτήσεων εγγραφής στο «Μεταλυκειακό έτος-Τάξη Μαθητείας» ανά ΕΠΑ.Λ./Ε.Κ.

Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΠΤΣΗΣ

Η σχετική Απόφαση

Αμοιβή́ και ασφαλιστική́ κάλυψη Μαθητευομένων του Μεταλυκειακού́ Έτους - Τάξη Μαθητείας 2023 - 2024.

Η αμοιβή́ και η ασφαλιστική́ κάλυψη Μαθητευομένων του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας, καθορίζονται με Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) η οποία δημοσιεύθηκε σήμερα στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

Το σχετικό ΦΕΚ.

ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ-ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

Η' Φάση 2023-2024

1ο ΕΠΑΛ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

Τελικοί Πίνακες Κατάταξης Μαθητευόμενων ανά Ειδικότητα

Κατερίνα Τζιβάνη

Υπεύθυνη Μαθητείας

1ου ΕΠΑΛ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ - ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ 2023-2024

(Η' ΦΑΣΗ)

Αγαπητές/οι υποψήφιες/οι,

Η υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων συμμετοχής *  αρχίζει την Δευτέρα 16-10-2023 στις 15:00 και λήγει 23-10-2023 στις 10:00, δείτε :

1)  Το χρονοδιάγραμμα της Η΄Φάσης Του Μεταλυκειακού έτους-  Τάξη μαθητείας μέχρι την έναρξη λειτουργίας των τμημάτων.

2) Τον κανονισμό λειτουργίας του Μεταλυκειακού έτους - Τάξης μαθητείας.

3) ΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ Η ' ΦΑΣΗΣ

Καλή Επιτυχία!

Τμήμα Β'

Οργάνωσης και Εφαρμογής

Μεταλυκειακού Έτους Τάξη Μαθητείας

* ΠΡΟΣΟΧΗ ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής ΔΕΝ αποτελεί εγγραφή.

Πρόσκληση για διάθεση θέσεων Μαθητείας στο Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας αποφοίτων ΕΠΑ.Λ.

Δημοσιεύθηκε : 25 Απρίλιος 2023

Κατά την περίοδο 2023-2024, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων θα υλοποιήσει το Μεταλυκειακό έτος – Τάξη Μαθητείας στις ειδικότητες που παρουσιάζονται στο Παράρτημα 1. Αναλυτικές πληροφορίες για την υλοποίηση παρουσιάζονται στο Παράρτημα 2.

Η πρόσκληση του ΥΠΑΙΘ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΕΠΑΛ Ή ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΏΣΕΙ ΙΕΚ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ.

Υπεύθυνη Μαθητείας κ. ΤΖΙΒΑΝΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Τηλέφωνο Επικοινωνίας Μαθητείας : 6985668857

Email Μαθητείας: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ:

Η Μαθητεία ή Δ’ έτος είναι ένας νέος θεσμός προαιρετικός μετά την Γ’ Λυκείου.

Ο μαθητής παρακολουθεί εργαστηριακά μαθήματα 1 ημέρα στο σχολείο και εργάζεται για πρακτική εξάσκηση στην ειδικότητά του τις υπόλοιπες 4 ημέρες της εβδομάδος, σε επιχειρήσεις και φορείς (του Δημοσίου, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ιδιωτικές επιχειρήσεις) υπό την εποπτεία του σχολείου, με πλήρη εργασιακά δικαιώματα, μηνιαίο μισθό περίπου 500 ευρώ και ασφάλιση.

Μετά από εξετάσεις πιστοποίησης στο τέλος μπορούν να αποκτήσουν πτυχίο επιπέδου 5 αντίστοιχο με των ΙΕΚ.

27-09-17 Oπτικοακουστικό μήνυμα (σποτ) για την Τάξη Μαθητείας στα ΕΠΑΛ

Oπτικοακουστικό μήνυμα (σποτ) για την Τάξη Μαθητείας στα ΕΠΑΛ