Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού

Οι εργαζόμενοι στα Ηλεκτρολογικά και Ηλεκτρονικά επαγγέλματα χρειάζεται να διαθέτουν ευσυνειδησία, υπευθυνότητα, δυναμισμό, συνέπεια, μεθοδικότητα και τάξη κατά την εκτέλεση των εργασιών. Επίσης, απαραίτητη είναι η δεξιότητα στη σχεδίαση μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή, καθώς και γνώση της νομοθεσίας που αναφέρεται στα δημόσια και ιδιωτικά έργα. Οι επαγγελματίες αυτοί χρειάζεται να είναι προσεκτικοί και τακτικοί. Να διαθέτουν σταθερότητα, μεγάλη ακρίβεια και ικανότητα  συντονισμού κινήσεων. Απαραίτητα είναι επίσης, το ενδιαφέρον για το αντικείμενό τους, η επινοητικότητα και ο δυναμισμός. Απαραίτητη είναι ακόμη η ικανότητα εκτέλεσης απλών μαθηματικών υπολογισμών, η επιδεξιότητα στο χειρισμό εργαλείων και μηχανημάτων και η ικανότητα αντίληψης χώρου, μορφών και σχημάτων. Τέλος, οι επαγγελματίες αυτοί απαιτείται να έχουν μυϊκή δύναμη, σωματική ευλυγισία και ευκινησία.

Ειδικότητα: Τεχνικός Ηλεκτρονικών & Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων & Τηλεπικοινωνιών

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων είναι σε θέση να συναρμολογεί, εγκαθιστά και ελέγχει την λειτουργία Η/Υ και περιφερειακών συσκευών και δικτύων, εγκαθιστά Δομημένες Καλωδιώσεις για Δίκτυα Υπολογιστών, να προχωρεί σε διάγνωση, συντήρηση και επισκευή βλαβών Η/Υ, περιφερειακών και δικτύων, να κάνει τις εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις προγραμμάτων που είναι απαραίτητες για την καλύτερη απόδοση απλών Η/Υ, συνδέσεις περιφερειακών ή Δικτύων και να χειρίζεται προγράμματα διαχείρισης του Διαδικτύου. Μπορεί να εργαστεί ως μέλος ομάδας ή αυτόνομα ή ως υπάλληλος σε βιομηχανία ή βιοτεχνία ή εταιρεία συναρμολόγησης Η/Υ, σε τεχνική εταιρεία ή συνεργείο εγκατάστασης συστημάτων Η/Υ και δικτύων, σε τεχνική εταιρεία εγκατάστασης δομημένων καλωδιώσεων για δίκτυα Η/Υ, σε υπολογιστικά κέντρα μικρών ή μεγάλων εταιρειών ή παροχές υπηρεσιών του διαδικτύου, σε καταστήματα πώλησης Η/Υ και δικτυακών προϊόντων, σε τεχνικές υπηρεσίες του Δημοσίου ή του ιδιωτικού τομέα που απασχολούνται με συντήρηση και επισκευή υπολογιστικών συστημάτων και δικτύων. Επίσης ως Τεχνικός Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών μπορεί να εργαστεί ως μέλος ομάδας ή αυτόνομα ή ως υπάλληλος σε βιομηχανία ή βιοτεχνία κατασκευής, συναρμολόγησης, συντήρησης και επισκευής ηλεκτρονικών συσκευών καταναλωτικού χαρακτήρα ή ραδιοτηλεοπτικών συσκευών οικιακής χρήσης, σε εταιρεία ή εργαστήριο επισκευής ή και εγκατάστασης συσκευών ήχου και εικόνας, καθώς και εγκατάστασης κεντρικών κεραιών καθώς και σε καταστήματα πώλησης ηλεκτρονικών συσκευών ήχου και εικόνας.

Ειδικότητα: Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων μπορεί να σχεδιάζει και να κατασκευάζει ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις κτιρίων και βιομηχανικών χώρων με κυκλώματα, να μετράει και να ελέγχει την ασφαλή λειτουργία της ηλεκτρικής εγκατάστασης και συσκευών, να συντηρεί, εντοπίζει και επισκευάζει βλάβες ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και μηχανών, να βελτιώνει και εκσυγχρονίζει την εγκατάσταση με σύγχρονη τεχνολογία. Μπορεί να εργαστεί ως ελεύθερος επαγγελματίας εγκαταστάτης με δικό του πελατολόγιο, ως ειδικευμένος τεχνικός σε συνεργεία μεγάλων κατασκευών, ως ιδιοκτήτης ή ειδικευμένος πωλητής σε καταστήματα ηλεκτρολογικών ειδών ή ιδιοκτήτης καταστήματος, ως δημόσιος υπάλληλος, σαν συντηρητής, σε ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ με διαγωνισμούς, ως ιδιωτικός υπάλληλος και ηλεκτροτεχνίτης σε εγκαταστάσεις και συντηρήσεις ανελκυστήρων και ηλεκτρογερανών.

Η ειδικότητα  "Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών" του 1ου ΕΠΑΛ Νεάπολης.

Λειτουργεί στον χώρο του πρώην Στρατοπέδου Στρεμπενιώτη από το 1988 αρχικά σαν Πολυκλαδικό και τα τελευταία χρόνια σαν ΕΠΑΛ.

Σκοπός του είναι να εκπαιδεύσει το μαθητικό δυναμικό στην τέχνη του Ηλεκτρολόγου.

Κατά το σχολικό έτος 2014 - 15 λειτουργεί η ειδικότητα του Τεχνικού Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών και κατά τα προηγούμενα χρόνια του Ηλεκτρολόγου Αυτοκινήτων.

Οι μαθητές εξασκούνται στα εξής άρτια εξοπλισμένα εργαστήρια:

ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ

ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Γιατί Ηλεκτρολόγος;

Είναι πολύ απλό να καταλάβουμε πόσο δύσκολη θα ήταν η ζωή, εάν απουσίαζε ο Ηλεκτρισμός από το σπίτι μας.

Κάθε χρόνο καταναλώνουμε όλο και περισσότερο ρεύμα. Άλλωστε μια χώρα θεωρείτε αναπτυσσόμενη όταν αυξάνεται η κατανάλωσή της σε ηλεκτρικό ρεύμα, και η Ελλάδα είναι ιδιαιτέρως αναπτυσσόμενη χώρα.

Για να λειτουργήσουν όμως όλες οι συσκευές και να έχουμε τις ανέσεις μας χρειάζεται απαραίτητα ο Ηλεκτρολόγος, και όσο αυξάνονται οι ανάγκες μας για ηλεκτρικό ρεύμα τόσο θα χρειαζόμαστε περισσότερους Ηλεκτρολόγους.

Είναι ένα επάγγελμα που δεν γνωρίζει και ούτε θα γνωρίσει κρίση .

Που μπορώ να δουλέψω;

Στις Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις κτιρίων.

Στη Βιομηχανία. Βιοτεχνία.

Στις ΔΕΚΟ. Δημόσιο. Νοσοκομεία.

Σε ιδιωτικές εταιρίες.

Σαν ελεύθερος επαγγελματίας με δικαίωμα υπογραφής έργων.

Σε εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

Και γενικότερα όποια επαγγέλματα έχουν σχέση με το ηλεκτρικό ρεύμα.