Τομέας Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας

Πρόκειται για απαιτητικά επαγγέλματα, με έντονους ρυθμούς, τα οποία απευθύνονται σε άτομα που χαρακτηρίζονται από οργανωτικότητα, υπευθυνότητα, ψυχικό σθένος, ενσυναίσθηση, κοινωνικές δεξιότητες, αγάπη για το συνάνθρωπο και ικανότητα εργασίας υπό πίεση. Η διάθεση προσφοράς προς το συνάνθρωπο και η ανάγκη να θέσεις τον εαυτό σου στην υπηρεσία όλων εκείνων που νοσούν αποτελούν βασικές προϋποθέσεις για να επιλέξεις επαγγέλματα Υγείας.

Ειδικότητα: Αισθητικής Τέχνης

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Αισθητικής Τέχνης  με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτά μπορεί να εργαστεί σε Ινστιτούτα Αισθητικής, σε καταστήματα καλλυντικών, σε κέντρα αδυνατίσματος, σε θέατρα, σε τηλεοπτικούς σταθμούς και σε στούντιο φωτογράφησης μοντέλων.

Ειδικότητα: Κομμωτικής Τέχνης

Ο απόφοιτος της ειδικότητας κομμωτικής τέχνης με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτά μπορεί να εργαστεί σε κομμωτήρια, σε τηλεοπτικούς σταθμούς, σε θέατρα, σε στούντιο φωτογράφησης μοντέλων, σε ιδρύματα σε δημόσιες υπηρεσίες και ως ελεύθερος επαγγελματίας σε όλους τους τομείς της ειδικότητας του.

Ειδικότητα: Βοηθός Φαρμακείου (υπό έγκριση)

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθός Φαρμακείου με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτά μπορεί να εργαστεί  ως βοηθητικό προσωπικό σε ιδιωτικά φαρμακεία, φαρμακεία νοσοκομείων, φαρμακαποθήκες, βιομηχανίες και βιοτεχνίες φαρμάκων και καλλυντικών.

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Η Αισθητική αποτελεί ένα από τα επαγγέλματα Υγείας.

Σκοπός της είναι η πρόληψη, η αποκατάσταση αισθητικών προβλημάτων, η διατήρηση και βελτίωση της εμφάνισης του  δέρματος (προσώπου - σώματος), με τη βοήθεια της επιστήμης και της τεχνολογίας.

Στα ΕΠΑΛ λειτουργεί η ειδικότητα Αισθητικής Τέχνης του τομέα ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ & ΕΥΕΞΙΑΣ και οι απόφοιτοι λαμβάνουν πτυχίο επιπέδου 4.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ Γ' ΤΑΞΗΣ

Μαθήματα- Ώρες

Ανατομία – Φυσιολογία  3Θ

Υγιεινή                            2Θ

Σύγχρονη Αισθητική      1Θ+6Ε

Μακιγιάζ                         3Ε

Αισθητική άκρων            3Ε

Κοσμετολογία                 2Θ

SPA & Λουτροθεραπεία 1Θ+2Ε

Προτεραιότητα δίνεται στα ειδικά μαθήματα διδασκαλίας.

Στο πλαίσιο των εν λόγω μαθημάτων, οι θεωρητικές και εργαστηριακές ασκήσεις αποβλέπουν στην άρτια εκπαίδευση και ανάπτυξη των δεξιοτήτων των εκπαιδευόμενων.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚEΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ - ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ

• Περιποιήσεις προσώπου και σώματος υπό την επίβλεψη υπεύθυνου

• Αντιμετώπιση ατελειών σώματος: όπως π.χ. σε περιπτώσεις παχυσαρκίας, κυτταρίτιδας κ.α.

• Αντιμετώπιση τριχοφυΐας - υπερτρίχωσης

• Χρησιμοποίηση μηχανημάτων Αισθητικής, καθώς και τοποθέτηση καλλυντικών προϊόντων

• Εφαρμογή μακιγιάζ (αισθητικού, θεάτρου, τηλεόρασης)

• Εφαρμογή μεθόδων Ονυχοπλαστικής

• Τήρηση κανόνων Υγιεινής & Ασφάλειας στον χώρο εργασίας

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚH ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ

• Σε Ινστιτούτα Αισθητικής

• Σε Κέντρα Αδυνατίσματος

• Σε Ξενοδοχειακές μονάδες Spa, Ιαματικά λουτρά

• Σε Γυμναστήρια

• Ως σύμβουλοι χρήσης καλλυντικών σε βιομηχανίες, εταιρείες και καταστήματα πώλησης καλλυντικών

• Σε Φαρμακεία

• Ως make up artist (θέατρο ,τηλεόραση, κινηματογράφο)

• Σε Καταστήματα-Αντιπροσωπείες πώλησης μηχανημάτων Αισθητικής.

• Σε Studio Αισθητικής άκρων

Όλες οι ειδικότητες του Τομέα Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας έχουν πρόσβαση στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Ο/Η απόφοιτος Αισθητικής έχει τη δυνατότητα μετά την ολοκλήρωση των σπουδών της Γ' τάξης να ενταχθεί στο πρόγραμμα της μαθητείας, κατά το οποίο εργάζεται (ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ σε επιχειρήσεις), αμείβεται και αποκτά πιστοποιημένη προϋπηρεσία.

Μετά δε από εξετάσεις πιστοποίησης λαμβάνει πτυχίο Επιπέδου 5.

Ειδικότητα: Κομμωτικής Τέχνης

Ειδικότητα: Βοηθός Φαρμακείου (υπό έγκριση)