Καθορισμός Τομέων Β’ τάξης και Ειδικοτήτων Γ’ τάξης που θα λειτουργήσουν από το σχολικό έτος 2023-2024 σε κάθε Επαγγελματικό Λύκειο και Πρότυπο Επαγγελματικό Λύκειο ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και ανά Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Από το νέο Σχολικό Έτος θα λειτουργήσει για πρώτη φορά στο 1 ο ΕΠΑΛ Νεάπολης η ειδικότητα Βοηθών Φαρμακείου στη Γ’ Λυκείου. Αφορά όσους μαθητές τελείωσαν την Β’ Λυκείου του Τομέα Υγείας Πρόνοιας Ευεξίας.

Όσοι μαθητές και μαθήτριες ενδιαφέρονται και έχουν τελειώσει τη Β’ Λυκείου του παραπάνω Τομέα σε οποιοδήποτε Σχολείο ή έχουν τελειώσει άλλη ειδικότητα του Τομέα, μπορούν τις επόμενες ημέρες που θα ανοίξει το σύστημα στη διεύθυνση https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/ να προχωρήσουν στην αίτηση εγγραφής στη νέα ειδικότητα. Θα γίνει προσπάθεια να καλυφθούν όλες οι αιτήσεις.

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση με αριθμό Φ20/68135/Δ4το σχολικό έτος 2023-2024 στο 1ο ΕΠΑΛ Νεάπολης θα λειτουργήσουν οι παρακάτω Τομείς της Β’ τάξης και οι Ειδικότητες της Γ’ τάξης:

Β’ Τάξη - Τομέας

Γ’ Τάξη - Ειδικότητες

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

• Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ

• Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου
  • Τεχνικός Οχημάτων

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ

• Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών
  • Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων

ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ