Tην Δευτέρα 10/05/2021 το 1ο ΕΠΑΛ Νεάπολης επιστρέφει μετά τις διακοπές του Πάσχα στην κανονική λειτουργία σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα δια ζώσης που είναι αναρτημένο στην παρούσα ιστοσελίδα του Σχολείου κάτω αριστερά.

Υπενθυμίζουμε σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου οι μαθητές/τριες και το εκπαιδευτικό προσωπικό θα πρέπει να έχουν πραγματοποιήσει τα self test που προμηθεύτηκαν από τα φαρμακεία 24 ώρες το αργότερο πριν την έναρξη των μαθημάτων της κάθε Δευτέρας και της κάθε Πέμπτης.

Στη συνέχεια θα πρέπει να δηλώσουν το αποτέλεσμα του τέστ στην ιστοσελίδα https://self-testing.gov.gr/ σύμφωνα με τις οδηγίες.

Στην παραπάνω ιστοσελίδα υπάρχει και βίντεο με οδηγίες πραγματοποίησης του τεστ.

Όταν το τέστ είναι αρνητικό και έχει δηλωθεί σε αυτή την ιστοσελίδα υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης της σχολικής κάρτας αρνητικού τεστ του μαθητή, την οποία θα έχει καθημερινά ο μαθητής μαζί του για να την επιδεικνύει στους εκπαιδευτικούς κατά την είσοδό του στην αίθουσα.

Στην ιστοσελίδα του Σχολείου υπάρχει αναρτημένη και η υπεύθυνη δήλωση για ανήλικους μαθητές και χωριστά για ενήλικους που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναλλακτικά.

Επίσης έχουν μοιραστεί σε όλους τους μαθητές την τελευταία ημέρα πριν το Πάσχα έντυπα βεβαιώσεων - δηλώσεων.

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου δεν θα γίνεται δεκτός κανένας μαθητής στα μαθήματα, εάν δεν φέρει μαζί του καθημερινά την Υπεύθυνη – Δήλωση αρνητικού self test.

Παρακαλούμε για την πιστή και απόλυτη εφαρμογή των μέτρων.

Υπενθυμίζουμε εν συντομία τα μέτρα ασφαλείας:

- Διαφορετικές ώρες προσέλευσης για αποφυγή συνωστισμού

Γ’ τάξη 8:15

Β’ τάξη 8:20

Α’ τάξη 8:25

- Θερμομέτρηση και έλεγχος Δηλώσεων – Βεβαιώσεων στις 2 εισόδους

- Σε όλους τους χώρους του Σχολείου εντός αιθουσών και εκτός η μάσκα είναι απόλυτα υποχρεωτική με σωστή χρήση (η μύτη μέσα στη μάσκα). Προτείνεται ο κάθε μαθητής να έχει 2 μάσκες

- Αποστάσεις ασφαλείας

- Πλύσιμο χεριών, χρήση αντισηπτικού, καμία ανταλλαγή αντικειμένων μεταξύ τους

- Αερισμός χώρων διδασκαλίας, ανοιχτά παράθυρα συνεχώς

- Διαλείμματα σε χωριστούς χώρους

Γ’ τάξη αυλή μεριά Νεάπολης (κυλικείο)

Β’ τάξη αυλή μεριά Πολίχνης

Α’ τάξη κεντρική αυλή

- Σε κάθε διάλλειμα αερισμός και απολύμανση των αιθουσών από τις καθαρίστριες

- Λήξη μαθημάτων

Γ’ τάξη 14:00

Β’ τάξη 14:05

Α’ τάξη 14:10

Όλα τα παραπάνω και ότι επιπλέον μέτρα χρειαστούν θα τηρηθούν σχολαστικά.

Η πανδημία παραμένει.

Με υπομονή, επιμονή και ωριμότητα θα καταφέρουμε όλοι μαζί να ξεπεράσουμε ανώδυνα τον κίνδυνο του κορωνοϊού.

Συνημμένα

Εφαρμογή μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης

Υπευθυνη Δήλωση Μαθητών αρνητικού τεστ

Υπευθυνη Δήλωση Ενηλίκων αρνητικού τεστ