Δανεισμός ηλεκτρονικών Συσκευών (Tablet – Laptop)

Για το θέμα του δανεισμού των ηλεκτρονικών συσκευών σας ενημερώσουμε ότι μπορείτε να αιτηθείτε την δανεική χορήγηση ηλεκτρονικής συσκευής όσο διαρκούν τα εξ αποστάσεως μαθήματα, στέλνοντας στο Σχολείο είτε με email, είτε με Fax, είτε σε φάκελο (κατά τις ώρες λειτουργίας του Σχολείου 8:00 – 13:45) τα εξής έγγραφα:

1. Μία απλή αίτηση τα στοιχεία του κηδεμόνα και του μαθητή, που να γράφει ότι αιτήστε χορήγηση ηλεκτρονικού εξοπλισμού για τις ανάγκες της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και τους λόγους της αίτησης (ανεργία, χαμηλό εισόδημα κλπ).

2. Το εκκαθαριστικό σημείωμα της φορολογικής δήλωσης για το έτος 2019 που κατατέθηκε το 2020.

3. Μία Υπεύθυνη Δήλωση με ρητή γραπτή συγκατάθεσης του κηδεμόνα με κείμενο: «ότι επιτρέπω τη συλλογή και επεξεργασία των οικονομικών μου στοιχείων, από τη Διεύθυνση του Σχολείου σε συνεργασία με τη Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Νεάπολης – Συκεών», προκειμένου να προκύψει η αιτιολόγηση του αιτήματος.

4. Ότι άλλο θεωρείτε ότι μπορεί να βοηθήσει στην επιλογή των μαθητών από την επιτροπή (πχ κάρτα ανεργίας, κλπ)

Η επιλογή θα γίνει με βάση κοινωνικά και άλλα κριτήρια, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ιδίως το χαμηλό εισόδημα, η ανεργία γονέων/κηδεμόνων, η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας, ή ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης. Επίσης αν θα χρησιμοποιηθεί για την χρήση που προορίζεται και φυσικά προηγούνται οι μαθητές της Γ’ τάξης.

Τα παραπάνω έγγραφα θα προωθηθούν και στον Δήμο Νεάπολης Συκεών.
Η όλη διαδικασία είναι επείγουσα και άμεση, για να βοηθηθούν οι μαθητές μας το δυνατόν συντομότερα.

Ως καταληκτική ημερομηνία ορίζεται η Δευτέρα 23/11/2020 13:45 το μεσημέρι.

Συνημμένα Έγγραφα:

Υπεύθυνη δήλωση (docx)

Υπεύθυνη δήλωση (pdf)

Υπόδειγμα Αίτησης Κηδεμόνα (docx)

Υπόδειγμα Αίτησης Κηδεμόνα (pdf)