Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ.1/ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ).

Παρακαλούμε διαβάστε προσεκτικά την επιστολή με τις οδηγίες.

Επισημαίνονται τα εξής:

1. Οι συγκεκριμένες Υπεύθυνες Δηλώσεις πρέπει να συμπληρωθούν και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες (εφόσον υπάρχουν) και στη συνέχεια και οι δύο Υπεύθυνες Δηλώσεις να επιστραφούν στο σχολείο μας είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr.

2. Την Υπεύθυνη Δήλωση Α συμπληρώνει ο/η κηδεμόνας που θα υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής του/της μαθητή/τριας μέσω της εφαρμογής e-eggrafes και την Υπεύθυνη Δήλωση Β ο/η άλλος/η κηδεμόνας που συναινεί στην ηλεκτρονική εγγραφή του/της μαθητή/τριας από τον πρώτο κηδεμόνα.

3. Οι κηδεμόνες αναγράφουν στις Υπεύθυνες Δηλώσεις το όνομα και το επώνυμό τους όπως αναγράφεται στο TaxisNet.

4. Στις δύο Υπεύθυνες Δηλώσεις πρέπει να ταυτίζεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

5. Η συγκεκριμένη διαδικασία ΔΕΝ αποτελεί εγγραφή. Το e-eggrafes θα ανοίξει αργότερα. Θα βγει ανακοίνωση εκ νέου.

Επιστολή με οδηγίες προς γονείς και κηδεμόνες

20230426 ΥΔ_e-εγγραφές_Α

20230426 ΥΔ_e-εγγραφές_B